Anasayfa > SICAK YUVA TOK KARIN

SICAK YUVA TOK KARIN

Kafkas Üniv. Eğitim Fak.Fen Bilgisi Öğretmenliği 3. Sınıf öğrencileri Topluma Hizmet dersi kapsamında Kars Belediyesi tarafında finanse edilip yürütülen “Sıcak Yuva Tok Karın” evde yaşlı bakım hizmeti kapsamında bakımları yapılan kişileri ziyaret ederek, yaşlı vatandaşlarımızla sohbet etmiş belediye personellerine yardımda bulunmuşlardır.

Evde bakım hizmetimiz 2015 yılında yaşlı, bakıma muhtaç ve kimsesiz olan vatandaşlarımızın mağduriyeti göz önünde bulundurularak” Sıcak Yuva Tok Karın” sloganı ile yola çıkılarak tamamen belediyemizin finanse ettiği bir hizmettir.Projemiz kapsamında 3 kadın 3 erkek çalışan ile toplamda 32 haneye bakım verilmektedir .Bunların 10 tanesi engelli ,25 i kadın ve 7 tanesinde erkek vatandaşlarımızdan oluşmaktadır.1 kadın 1 erkek 3 er grup şeklinde çalışılmakta ve günlük olarak her grup 2 eve hizmet vermektedir.Verilen hizmetler ev temizliği-kişisel temizlik ve sağlık hizmetidir.Personellerimiz deneyimli ve saha çalışmaları başlamadan önce tansiyon ve şeker ölçümü almış kişiler arasından seçilmiştir.Ayrıca haftada 1 gün hastane hizmetimiz bulunmakta.Personellerimiz ve kurum aracımız eşliğinde vatandaşlarımızın evlerinden alınarak hastane işlemleri yapılıp sonrasında tekrar evlerine bırakılması ile hastane hizmetimiz devam ettirilmektedir.

İstek doğrultusunda alışveriş yapma-kurum kuruluşlarda yapılması gereken işlemler-boya-tamirat-bahçe işleri gibi hizmetlerde personellerimiz tarafından yapılmakta ve gerektiği yerde diğer birimlerimizle de koordine olarak eksiklikler giderilmektedir.Aynı zamanda  duyulursa sosyal destek kurumlarına başvurular yapılmaktadır.

Şehrimizde huzur evi bulunmamaktadır. Bunun nedeni de talebin olmayışıdır. Bu doğrultuda bakacak olursa projemizin asıl amacı yaşlı ,bakıma muhtaç ve kimsesi olmayan vatandaşlarınıza kendi evlerinde alışmış oldukları düzenleri bozulmadan hizmet vermektir. Bu anlamda projemiz çok destek görmüş ve talepler artmıştır. Çalışanlarımız gerek dilekçeler gerekse yapılan saha çalışmalarında bakıma muhtaç olan kişileri tespit etmekte ve bu kişileri prosedürler tamamlandıktan sonra bakıma dahil etmektedirler.Belli aralıklarla 32 evimize ziyaretlerde bulunmakta isteklerini ve ihtiyaçlarını yerinde tespit etmekte ve bunları gidermeğe çalışmaktayız.