Anasayfa > Kars Kent Konseyi Ortak Akılla Çalışacak

Kars Kent Konseyi Ortak Akılla Çalışacak

Bağlama, Gitar, Piyano, Resim ve Halk Oyunları dallarında, yaz kursları düzenleyecek olan Kars Kent Konseyi, geçtiğimiz günlerde yaptığı toplantının ardından aktif günlerine “Merhaba” dedi. Kursların yanında daha bir çok alanda aktif bir görev üstlenecek olan Kent Konseyi, ortak hareket edip ortak akılla çalışma kararı aldı.

Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta ile birlikte yeni bir döneme giren Kars Kent Konseyi, ilk kongresinin ardından faaliyetlerine başladı.

Geçtiğimiz gün Aynalı Köşk’te çalışmalarına başlayan ve ilk olağan kongresini gerçekleştiren Kars Kent Konseyi Kültür Merkezi, kültür ve sanat dallarında kurslar açacak.

Kars Kent Konseyi Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Kars Kent Konseyi Kültür Merkezi, tarihi boyunca ilk defa böyle bir faaliyete imza atıyor. Yaz kursları için kayıtların başladığı duyurulan açıklama da, Kars Kent Konseyi Kültür Merkezi bünyesinde Bağlama, Gitar, Piyano, Resim ve Halk Oyunları dallarında kurslar verileceğini duyuruldu.

Yaz kurslar ile ilgili olarak başvuruların Kars Kent Konseyine yapılacağı ve Bağlama, Gitar, Piyano, Resim ve Halk Oyunları kurslarının yaz boyu devam edeceği belirtildi.

Öte yandan bilindiği gibi geçtiğimiz gün gerçekleştirilen Kars Kent Konseyi kongresinde Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, oy birliği ile Kars Kent Konseyi Başkanlığına seçilmişti.

Kadın, gençlik ve engelli meclislerinin de oluşturulduğu kongrede, aralarında Ak Parti Kars Milletvekili Yunus Kılıç, MHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Atilla Kaya, gazeteci Mustafa Küpeli ile Seyfullah Türksoy’un da bulunduğu 53 gönüllüden oluşan yürütme kurulu da oy birliği ile kabul edilmişti.

KARAÇANTA, “ORTAK AKILLA KARS İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

Kongrede konuşan Kars Belediye Başkanı ve Kars Kent Konseyi Başkanı Murtaza Karaçanta, “Belediyenin tüm birimlerinin yanı sıra Kars Kent Konseyi olarak, ortak akıl ve tüm paydaşlarla birlikte Kars için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını söylemişti.

Karaçanta konuşmasında ayrıca, “Kent Konseyi çatısı altında tüm bileşenlerle birlikte ve ortak akılla, Kars için birçok proje üretebiliriz. Kent konseylerinin kurulmasında ki amaç kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşerilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmektir.  Ortak hemşerilik hukuku içerisinde, Kent Konseyini tüm birimleri ve yürütme kurulu üyeleri ile birlikte aktif bir şekilde çalışacağız. Merkezi yönetimin, yerel yönetimin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ve sivil toplumun ortaklık anlayışıyla, hemşerilik hukuku çerçevesinde buluştuğu; kentin kalkınma önceliklerinin, sorunlarının, vizyonlarının sürdürülebilir kalkınma ilkeleri temelinde belirlendiği, tartışıldığı, çözümlerin geliştirildiği ortak aklın ve uzmanlaşmanın esas olduğu demokratik yapılar ile yönetişim mekanizmalarını ifade eder” ifadelerini de kullanmıştı