Anasayfa > Başkan Karaçanta Kars Basınıyla Buluştu

Başkan Karaçanta Kars Basınıyla Buluştu

Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta "24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını Günü" nedeniyle basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Kars'ta "24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını Günü" nedeniyle basın mensuplarıyla biraraya gelen Başkan Karaçanta yaptığı konuşmada; Değerli basın mensupları bugün 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramınınızı canı gönülden tebrik ediyorum. Kişilerin özel hayatlarına saygıyı, kişisel hak ve özgürlükleri temel olarak tarafsızlık içinde çalışmalarını yürüten basın demokratik toplumların en önemli güvencelerinden biridir. Farklı görüş ve düşüncelerin seslendirilmesinde ve ortak yaşama kültürünün gelişmesinde basınımızın önemli görevler üstlendiğide kaçınılmazdır. Demokratik kültürün ayrılmaz bir parçası olan basın kuruluşlarımızın etik değerlere daha uygun tarafsızlık içinde doğru haber yapması şartlarına ve özel hayata saygılı toplumun hassasiyetlerine özen gösteren bir şekilde görev yapması demokrasinin ve gezeteclik mesleğinin saygınlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

Değerli arkadaşlar bu çok öenmli bir konudur. Biliyorsunuz basın içerisinde internet basını denilen bi kavram var. Tabiki yapılan haberlere hepimizin saygısı çok yüksektir ancak o haberler içerisinde yapılan yorumların insan haklarına kişilik haklarına gerçekten ciddi saldırıların olduğu gerçeğiylede yüz yüze kalıyoruz. Tabiki bir basın mensubunun yapmayacağı birşey, ama bu özgürlük olabilir rahatlık olabilir, basın özgürlüğü adı altında birşeyler olabilir ama o yorumların o şekilde açık bırakılarakta hakarete varır küfürbaz bir sohbetin işlendiği bir şekilde de haberin olması asla kabul edilemez bir gerçektir. Buna çok dikkat etmemiz gerektiği gerçeğine inanıyorum. Çünki toplumsal gelişmede bilinçlenmede basınımızın katkısı çok yüksektir, bu anlamda doğru haberin etik kurallar içerisinde yapılması şarttır esastır.

Değerli basın mensupları çağdaş demokrasilerimizin olmazsa olmazı iletişim özgürlüğü şeffaf yönetim anlayışının temel taşlarından biridir. Basın yaşadığımız bölge ve dünyadaki gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlayan en önemli iletişim aracıdır. Yurttaşlar ile Devlet arasındaki iletişimin sağlanması kamooyu oluşturulması gibi görev ve sorumluluklar üstlenmektedir. Büyük önder Atatürk'ün; "Basın bir milletin ortak sesidir, bir milleti aydınlatma ve olgunlaştırmada bir milletin ihtiyaç duyduğu düşünsel gıdayı vermede özet olarak bir milletin hedefi mutluluk olan ortak doğrultuda yürümesinin sağlanmasında basın başlı başına bir güç bir okul bir öncüdür" sözüde basının önemini ve mensuplarının üstlendiği büyük sorumluluğu ortaya koymaktadır.

İlimizin her alanında hedeflenen başarıya ulaşmasında başarının ülkemiz ekonomisine olumlu yonde yansımasında basın mensuplarının gösterdikleri duyarlılığın ve bu kondua yaptıkları başarılı çalışmaların büyük katkı sağladığına candan inanıyorum.  Bu vesile ile 24 Tammuz Basın Bayramınızı kutlar. Basın meslek ilkeleri doğrultusunda ilkeli, tarafsız. sorumlu ve bilinçli gazetecilik anlayışıyla yapılan çalışmaların devamını diliyorum" dedi.